10

JUN

Može li moj pas ovo da jede?
Saznajte koje poslastice možete podeliti sa vašim psom.

Jun 10, 2021 12:20 PM

Autor: Shapa.rs



Psi imaju drugačiji probavni sistem od čoveka. To znači da hrana koja je bezbedna za ljude može biti štetna ili čak vrlo opasna za pse. Međutim, mnoge namirnice koje ljudi jedu su bezbedne i za pse, i mogu im pružiti važne hranljive sastojke i zdravstvene benefite.

U nastavku ćemo vas bolje uputiti u to koje vaše poslastice mogu biti bezbedne za pse, a koje od njih nikako ne bi smeli jesti. Među tim poslasticama dosta je i onih koje će povećati sjaj i volumen dlake vašeg ljubimca i pospešiti njen rast.


Koje vrste hrane vaš pas može jesti?

Hleb

Da, psi mogu da jedu hleb. Male količine običnog hleba (bez začina i definitivno bez grožđica) neće naštetiti vašem psu, ali takođe neće doneti nikakve zdravstvene benefite. Nema nutritivnu vrednost, pa ćete ako mu često budete davali hleb samo pospešiti taloženje nesagorelih ugljenih hidrata i kalorija. Domaći hleb je bolja opcija od kupovnog, jer hleb iz prodavnice obično sadrži i nepotrebne konzervanse, ali najbolje je da ga u potpunosti izbegnete.

Svinjetina

Nezačinjena, skuvana svinjetina bezbedna je hrana za pse. Dobro skuvano meso bogato je proteinima. Isecite ga na manje komade, odstranite kožu i nepotrebnu masnoću. Nemojte da dodajete soseve ili razne umake i začine, jer pojedini sastojci neće prijati psu. Međutim, trebalo bi da jedu samo male porcije svinjskog mesa, jer je psima teško da svare visok sadržaj masti, što može prouzrokovati upalu i pankreatitis. Uzdržite se od hranjenja pasa slaninom ili prerađenom šunkom zbog visokog sadržaja soli i aditiva.

Ćuretina

Kuvanu ćuretinu psi mogu jesti, ali bi trebalo da bude nezačinjena. Dosta komercijalne hrane za pse sadrži ćuretinu, jer je ona dobar izvor proteina. Pre nego što psu date kuvanu ćuretinu, kao i kod svinjetine, prvo uklonite masnoću. Previše masti može izazvati probleme sa pankreasom kod pasa. Takođe je neophodno odstraniti kosti, iako ih psi generalno vole - treba biti oprezan. Kosti nekih životinja su krte, i mogu uzrokovati oštećenja probavnog trakta kod pasa. Posebno su opasne ćureće, pileće i riblje kosti.

Pasulj

Psi smeju jesti pasulj, ali u umerenim količinama. Iako pasulj može biti odličan izvor vlakana i proteina, ne bi ga trebalo koristiti kao zamenu za životinjske proteine. Niti bi ga trebalo servirati u velikim količinama, jer kod pasa (kao i kod ljudi) izaziva gasove.

Krompir

Krompir sa vaše trpeze nikako ne dolazi u obzir. Ali krompir koji je posebno pripremljen psi smeju jesti. To znači da pre prireme treba proveriti koru krompira, pa ako krompir na kori ima zelene boje to znači da nije još uvek dovoljno zreo za vašeg ljubimca. Nedovoljno zreo krompir može iritirati stomak vašeg psa, pa se preporučuje izbegavanja krompira sa zelenom korom. Ukoliko pas jede krompir, treba ga skuvati bez ikakvih začina i ispasirati. Sirovi krompir nikako ne dolazi u obzir jer stvara velike gastrointestinalne probleme i treba odvesti psa kod veterinara čim primetite prve znake nakon jela sirovog krompira kao što su: povraćanje, bolovi u stomaku i dijareja.

Beli pirinač

Kuvani, nezačinjeni, beli pirinač može biti dobra opcija za pse sa uznemirenim stomakom, jer je lako svarljiv i pomaže u vezi stolice. Beli pirinač može prouzrokovati porast nivoa šećera u krvi, pa bi ga psi sa dijabetesom smeli jesti samo u malim količinama.

Riba

Losos, škampi i tuna su definitivno bezbedna hrana za pse, ali i dobri izvori proteina. Losos i tuna bogati su izvori omega-3 masnih kiselina, koje mogu pomoći u održavanju imunološkog sistema, dlake i kože psa. Vitamini B u škampima takođe mogu da pomognu u održavanju digestivnog sistema psa i promovišu zdravu cirkulaciju krvi. Važno je dobro skuvati ribu pre nego što je servirate psu, jer sirova riba može sadržati štetne parazite.

Šargarepa

Šargarepa je zdrava hrana za pse. Žvakanje šargarepe može pomoći u uklanjanju naslaga sa zuba i na drugi način promovisati dobro zdravlje zuba. Šargarepa je takođe dobar izvor vitamina A, koji je koristan za imuni sistem, kožu i dlaku psa. Međutim, previše vitamina A može biti toksično, pa hranite psa šargarepom umereno.

Jabuka

Jabuke pružaju mnoge važne vitamine za pse, uključujući vitamine A i C. Jabuke su takođe dobar izvor vlakana, koja mogu pomoći u regulisanju varenja psa. Međutim, jedenje trulih jabuka može dovesti do trovanja alkoholom kod pasa. Tako da morate paziti na to koliko su sveže jabuke koje dajete svom ljubimcu.

Banana

Psi mogu da jedu banane, ali umereno. Banane su pune kalijuma, mangana i drugih minerala. Sadrže i magnezijum, koji je posebno koristan za zdravlje kostiju. Ali zbog visokog sadržaja šećera, banane bi psima trebalo da budu samo povremena poslastica.

Lubenica

Psi smeju jesti lubenicu, ali važno je prvo ukloniti sve semenke, jer one mogu blokirati creva. Žvakanje kore takođe može prouzrokovati uznemiren stomak, pa uklonite i nju pre nego što lubenicu date psu. Lubenica ima visok sadržaj vode, tako da može pomoći psima da budu hidrirani. Takođe je dobar izvor vitamina A, C i B6.

Boranija

Obična, nezačinjena boranija je dobra, zdrava užina za pse. Izvor je proteina, a sadržii kalcijum, gvožđe i vitamin K. Psi mogu da jedu boraniju u kuvanom ili sirovom obliku. Međutim, izbegavajte začinjavanje i prvo usitnite semenke iz njene unutrašnjosti kako biste sprečili gušenje.


Hrana koja će vašem psu biti prava poslastica:

Piletina

Piletina je još jedan dobar i siguran protein za vašeg psa. Obična, kuvana piletina bez začina dobra je opcija kada pas ima uznemiren stomak. Piletina je savršen dodatak ako vašem psu dosadi njegova hrana, a i ako vam ponestane pseće hrane i treba vam zamena dok ne stignete do prodavnice – piletina će biti odlična alternativa. Ali obavezno pre nego što servirate piletinu vašem psu, morate odstraniti kosti.

Sir

Većina pasa, kao i većina ljudi, voli sir. Iako je sir odlična poslastica za pse, morate paziti da se ne prejedu, jer većina sireva ima visok sadržaj masti. Takođe, imajte na umu da neki psi mogu biti intolerantni na laktozu, pa ako tek počinjete da dajete sir svom psu, učinite to u vrlo malim količinama i obratite pažnju na moguće reakcije.

Jaja

Jaja su još jedan primer jednostavnog načina za unošenje dodatnih proteina u ishranu vašeg psa, a takođe su i psima laka za varenje. Obavezno kuvajte jaja, jer od belanca sirovog jajeta psu, zapravo, može pozliti.

Bundeva

Bundeva je takođe povoljna po pseći stomak, a možete je koristiti za pravljenje vlastitih poslastica za pse. Upotrebite ili pire od bundeve u svežem stanju ili u konzervi, za pripremu ukusne hrane za pse koja je, opet, verovatno jeftinija od one koju biste kupili u prodavnici. Pored toga što je sjajna za upotrebu za pravljenje psećih poslastica, bundevu je takođe dobro umešati u suvu pseću hranu ako im dosadi njihova hrana ili ako se ne osećaju dobro i imaju dijareju. Bundeva je lagana za pseći stomak, a sadrži i puno vlakana i puno vitamina koji će im pomoći da se osećaju prijatno i delovati blagotvorno na njihov stomačić.

Puter od kikirikija

Neslani puter od kikirikija bez dodatka šećera ili zaslađivača bezbedna je i sjajna poslastica koju psi mogu jesti, ali u umerenim količinama. Puter od kikirikija sadrži mnogo korisnih elemenata, uključujući vitamine E i B, zdrave masti i proteine. Međutim, vrlo je važno proveriti da li puter od kikirikija ne sadrži zaslađivač zvan ksilitol, koji je vrlo toksičan za pse.


Hrana koja će pospešiti sjaj pseće dlake:

Džigerica

Džigerica, odnosno jetra, poreklom od životinja hranjenih travom, čini savršen obrok za poboljšano zdravlje kože i dlake pasa. Hranljive materije uključuju kalcijum, fosfor, magnezijum, kalijum, gvožđe, cink, bakar, vitamine A, B6, B12, C, D i E, tiamin, riboflavin, niacin, pantotensku kiselinu, folnu kiselinu i biotin. Vašem psu možete dati pileću džigericu koja je bogata Omega-3 i 6 esencijalnim masnim kiselinama.

Ovas

Ovas – žitarica za koju se smatra da ulazi u grupu hipoalergenskih hranljivih sastojaka. Ovas je dobar za održavanje kože vašeg psa zdravom, a dlake sjajnom. Trebalo bi je uključiti u ishranu formulisanu za pse za koje sumnjamo da su osetljiviji na pojedine sastojke hrane. Svojim sastavom između ostalog deluje i na digestivni trakt psa, pa tako uklanjajući toksine otvara vrata za pravilnu apsorpciju potrebnih hranljivih sastojaka.

Brusnice

Brusnice su se u prošlosti koristile za lečenje raznih bolesti, od reumatoidnih poremećaja, groznice, do rana na koži i ekcema. Brusnice sadrže razne bioaktivne komponente, uključujući antioksidante proantocijanidine, antocijanine i elagičnu kiselinu. Antocijanini su pigmenti koji brusnici daju bogatu crvenu boju i utvrđeno je da imaju najjaču antioksidativnu moć od 150 testiranih flavonoida, čak i više od vitamina E. Antocijanini deluju protivupalno, a mogu čak i da pomognu u smanjenju alergijskih reakcija kod pasa.

Bademi

Bademi sadrže čitavu porodicu vitamina E, tokoferole i tokotrienole - alfa tokoferol je jedno od ključnih jedinjenja neophodnih za zdravlje kože i dlake. Bademi su takođe odličan izvor vitamina B, bakra, mangana, magnezijuma, cinka i bioflavonoida, a nude i Omega-3 masne kiseline u tragovima. Budući da bademi imaju visok sadržaj masti, važno je da ih čuvate na hladnom mestu, dalje od sunčeve svetlosti, još bolje, možete ih čuvati u frižideru nekoliko meseci ili u zamrzivaču do godinu dana. Iako su u malim količinama bezbedni za veće pse, celi bademi se teško vare i mogu poremetiti stomak i stvoriti crevnu tegobu. Bademi se lako melju u prah pomoću blendera, a bademov obrok je dostupan i u mnogim prehrambenim prodavnicama.

Batat - slatki krompir

Batat se smatra super hranom za kožu. Sadrže visok nivo vitamina A i beta-karotena, a odličan su izvor vitamina E. Batat takođe sadrži kalcijum, gvožđe, folate, kalijum, bakar i tiamin. Vitamin C u slatkom krompiru pomaže ubrzavanju zarastanja rana i podržava proizvodnju kolagena.


Šta vaš pas nikako ne bi smeo konzumirati?

Čokolada

Opšte je poznato da psi nikada ne bi smeli da jedu čokoladu. To je zato što čokolada sadrži teobromin i kofein, dva stimulansa koja psi ne mogu efikasno da metabolišu. Ako vaš pas jede čokoladu, može pokazivati simptome poput povraćanja, dijareje i dehidratacije. Ovi simptomi mogu dovesti do ozbiljnijih komplikacija, poput unutrašnjeg krvarenja, podrhtavanja mišića, napada i smrti. Tamnije i manje slatke vrste čokolade, kao što su kakao u prahu i nezaslađena pekarska čokolada, otrovnije su za pse od zaslađenih sorti, poput mlečne čokolade. Tako da nikako ne hranite svog psa bilo kojom vrstom čokolade.

Kafa i čaj

Kafu i čaj psi ne smeju konzumirati zbog sadržaja kofeina. Kofein stimuliše nervni sistem vašeg psa, što može dovesti do brojnih simptoma, uključujući hiperaktivnost, povraćanje, dijareju, povišen puls, napade i drhtanje (isto kao i čokolada). Otkazivanje pluća i abnormalni srčani ritam mogu biti posledica previše kofeina, što na kraju može dovesti do smrti. Čak i male količine kofeina mogu da izazovu neželjene efekte kod pasa, zato kafu i čaj uvek držite van domašaja vašeg psa.

Alkohol

Psi nikada ne bi smeli da konzumiraju alkohol. Konzumacija čak i malih količina može dovesti do trovanja etanolom kod pasa. To uzrokuje umor, nedostatak koordinacije, napade, povraćanje i dijareju. Ako pas konzumira previše alkohola, to može rezultirati ozbiljnijim simptomima, poput srčanog udara, prestanka rada pluća, kome, pa čak i smrti. Proizvode koji sadrže alkohol, poput alkoholnih pića, parfema, vode za ispiranje usta i proizvoda za čišćenje, uvek držite dalje od svog psa.

Testo

Za pse je krajnje nebezbedno da jedu sirovo testo od kvasca. Sirovo testo od kvasca je opasno jer ćelije kvasca proizvode alkohol tokom fermentacije, što može dovesti do trovanja alkoholom i smrti ako ga vaš pas konzumira. Takođe, psi koji jedu sirovo testo sa kvascem mogu imati jako nadimanje, jer im se testo širi u stomaku. To može prouzrokovati otežano disanje i slabost.

Beli luk

Psi ne bi trebalo da jedu beli luk, kao ni crni luk, praziluk i vlašac. Beli luk je deo porodice Allium i pet puta je toksičniji za pse od ostalih biljaka Allium. Beli luk može stvoriti anemiju kod pasa, uzrokujući neželjene efekte kao što su blede desni, ubrzan rad srca i slabost. Simptomi trovanja belim lukom možda neće biti odmah vidljivi, pa ako mislite da je vaš pas možda nešto pojeo, nadgledajte ga nekoliko dana, a ne samo odmah nakon konzumacije.

Limun i limeta

Limun i limeta mogu biti toksični za vašeg psa. To je zato što kora limuna i limete sadrži supstancu koja se naziva psoralen, a koja kod pasa može izazvati stomačne tegobe, poput povraćanja i dijareje. Ako psi konzumiraju vrlo velike količine psoralena, može doći do ozbiljnijih simptoma, poput podrhtavanja mišića, otežanog hodanja, otkazivanja jetre i smrti.


Neke od namirnica koje vi jedete su bezbedne i zdrave za pse, dok su druge štetne i mogu biti čak i smrtonosne. Svu hranu treba unositi postepeno u ishranu vašeg psa, tako da možete da ga nadgledate promene u slučaju neželjenih efekata, poput alergijskih reakcija.

Čak i ako se neka vrsta hrane smatra „bezbednom“ da je pas jede, osnovno pravilo je da je umereno dajete svom psu. Ovo može pomoći u sprečavanju debljanja i drugih negativnih efekata.

Imajte na umu i to da su svi psi različiti. Jedan pas može biti sasvim tolerantan na neku vrstu hrane, dok će drugi pas imati neželjene efekte. Treba dosta voditi računa o tome da hrana kojom hranite svog ljubimca nije zapravo toksična za pse. A ako imate nekih nedoumica o veličini porcije određene hrane za svog psa, pitajte svog veterinara.